ŁADOWANIE STRONY...

📈 Normy poziomu tkanki tłuszczowej

© Miłosz Szkudlarek 2022-09-20
Icon1 Icon2 Icon3

Dlaczego warto kontrolować poziom tkanki tłuszczowej?

Zacznijmy z grubej rury - otyłość to choroba. Tutaj nie ma pola do dyskusji. Cokolwiek ruch "body positive" by nie powiedział to faktem jest, że nadmiar tkanki tłuszczowej nie jest dla organizmu obojętny. Oczywiście - niedowaga (a dokładniej zbyt mała ilość tłuszczu) również jest problemem, ale w dzisiejszych czasach to zdecydowanie z pierwszą wymienioną tutaj przypadłością mamy większe problemy. Wszystko dostajemy pod nos, ruszamy się co raz mniej, siedzimy co raz więcej. To wszystko sprawia, że problem otyłości w społeczeństwie rośnie.

Szerokie normy

Tkanka tłuszczowa jest tkanką hormonalnie aktywną. Innymi słowy - produkuje hormony. Mimo to jej normy są naprawdę szerokie - często wynoszą nawet kilkanaście procent masy ciała. Oznacza to, że przy niezmiennych warunkach zarówno osoba ważąca 60kg jak i 70kg mogą być w normie jeżeli chodzi o tkankę tłuszczową. Dokładne wartości norm podane są w kolejnym akapicie. Tutaj chciałbym zaznaczyć, że utrzymanie poziomu tkanki tłuszczowej w normie nie musi być trudne, a zdecydowanie pozytywnie wpłynie na zdrowie. Jeżeli na ten moment posiadasz zbyt duże procent tkanki tłuszczowej - konieczna będzie redukcja. Jeżeli chcesz dowiedzieć się wszystkich potrzebnych informacji na temat utraty wagi - zapoznaj się z moją książką - dowiesz się w niej jak mądrze przeprowadzić okres redukcji tkanki tłuszczowej oraz jak wyrobić nawyki, które pomogą Ci utrzymać wagę bez "trzymania diety" spożywając swoje ulubione produkty! Same konkrety oparte na setkach badań naukowych! Więcej informacji pod https://swiadomytrening.pl/ksiazka

Normy poziomu tkanki tłuszczowej - mężczyźni

normyPoziomuTkankiTluszczowejMezczyzni

Normy poziomu tkanki tłuszczowej - kobiety

normyPoziomuTkankiTluszczowejKobiety

A jak sprawdzić swój poziom tkanki tłuszczowej?

Sposobów jest wiele - jedne bardziej, inne mniej dokładne. Omówimy tutaj 4 podstawowe – wagi łazienkowe, profesjonalne wagi do pomiaru parametrów ciała, ocena wizualna oraz fałdomierze.

Od razu powiem, że kolejność nie jest przypadkowa – dokładność i determinizm pomiarów ustalony jest w sposób rosnący. Wagi opierają się o mechanizm bioimpedancji, który jest bardzo podatny na wiele zmiennych jak np. chwilowy poziom nawodnienia.

Wagi łazienkowe praktycznie nie nadają się do pomiaru poziomu tkanki tłuszczowej przez ich bardzo niską dokładność. Zastosowanie takowego sprzętu może mieć jedynie sens, gdy będziemy wykonywać pomiary regularnie w możliwie podobnych warunkach – np. codziennie rano na czczo po toalecie. Porównywanie ze sobą kolejnych wyników może (ale nie musi) pokazywać czy poziom tkanki tłuszczowej w naszym organizmie się zwiększa, czy zmniejsza. Przykład z życia wzięty – podczas swojej redukcji mając około 12% tkanki tłuszczowej waga łazienkowa pokazywała mi raz 17% a raz 27%... Nieakceptowalna dokładność.

Profesjonalne wagi do pomiaru parametrów ciała, które często znajdziemy na sieciowych siłowniach mają większą dokładność niż wagi łazienkowe, jednak wciąż jest ona stosunkowo niska. Swego czasu zagłębiłem się w dokładność jednej z najpopularniejszych wag tego typu i znalazłem, że deklarowana dokładność to +-5%. Niby brzmi nieźle, ale odwołując się do poprzedniego przykładu – mając 12% tkanki tłuszczowej mógłbym uzyskać równie dobrze wynik 7% (który oznacza bardzo dobrą docinkę), jak i 17% (który jest blisko górnej granicy normy i jest to już lekki brzuszek z ledwo widocznymi mięśniami brzucha).

Zadziwiająco skutecznym sposobem jest porównywanie swojej sylwetki ze skalą porównawczą w postaci zdjęć. Po wpisaniu w wyszukiwarkę "poziomy tkanki tłuszczowej" znajdziemy sporo zdjęć. Metodą porównawczą można z całkiem sporą dokładnością określić swój poziom otłuszczenia. Jasne – nie będzie to wartość z trzema miejscami po przecinku, ale dokładność tutaj może wynosić 2%, co jest jak najbardziej akceptowalną wartością. Pamiętaj, że nie chcemy określić poziomu tkanki tłuszczowej super dokładnie, tylko określić poziom w stosunku do norm – określenie "dolna część normy", "środek normy", "górna granica normy" jest okej. Uważam ten sposób za godny uwagi i polecam jego wykorzystanie.

Jeżeli mamy ochotę dokonać dokładniejszych pomiarów to można zrobić to za pomocą fałdomierzy. Można wykorzystać mierzenie jednego lub więcej fałdów skórnych i po podstawieniu do wzoru uzyskać swój poziom tkanki tłuszczowej. Dokładność jest tutaj największa, ale i wymagana jest praca do wykonania i umiejętność odpowiedniego zmierzenia fałdu. Ten sposób zostawimy sobie na inny wpis :)

Icon1 Icon2 Icon3
Miłosz Szkudlarek     2022-09-20
 tkanka tłuszczowa, odchudzanie, otyłość, niedowaga, poziom tkanki tłuszczowej, jak zmierzyć poziom tkanki tłuszczowej, normy, poziom BF, %BF

Autor: Miłosz Szkudlarek

Me

Artykułów na stronie: 19


Trener online, trener personalny, instruktor trójboju siłowego, wicemistrz świata WPA, autor książki i kursów oraz twórca tej strony. Podwójny inżynier Politechniki, na co dzień programista. W wolnych chwilach trenuję dwubój olimpijski, trójbój siłowy, gram w siatkówkę, bilard, szachy i na trąbce.